Matične ćelije iz pupčane vrpce: sve što treba da znate
Šta su matične ćelije, kako se čuvaju i koje bolesti leče? Istražite prednosti, postupak uzimanja i cene čuvanja u Srbiji i inostranstvu.
Matične ćelije iz pupčane vrpce: sve što treba da znate
U poslednje vreme sve više se govori o značaju matičnih ćelija iz pupčane vrpce. Mnogi roditelji razmišljaju o čuvanju ovih ćelija kako bi u budućnosti mogle pomoći u lečenju raznih bolesti. Ali šta su zapravo matične ćelije, koje bolesti mogu da leče i kako izgleda ceo proces?
Šta su matične ćelije?
Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razvijaju u različite vrste tkiva. Tokom razvoja embriona, ove ćelije se diferenciraju u ćelije srca, krvi, kože i drugih organa. Kod odraslih, matične ćelije se nalaze u koštanoj srži i krvi, ali njihova efikasnost opada sa godinama.
Najveću koncentraciju mladih i vitalnih matičnih ćelija nalazimo u krvi pupčane vrpce novorođenčeta. One se mogu izolirati odmah nakon porođaja i čuvati decenijama uz pomoć kriogene tehnologije.
Koje bolesti se leče matičnim ćelijama?
Danas se pomoću matičnih ćelija može lečiti više od 75 različitih bolesti, uključujući:
- Leukemiju i druge vrste raka
- Urođene poremećaje krvi
- Metaboličke bolesti (uključujući šećernu bolest)
- Poremećaje imuniteta
Postoje dve vrste terapije: autologna (korišćenje sopstvenih ćelija) i alogena (korišćenje ćelija drugog donora). Autologna terapija ima prednost jer organizam ne odbacuje sopstvene ćelije.
Kako se vrši uzimanje matičnih ćelija?
Postupak je potpuno bezbolan i bezbedan kako za majku, tako i za dete. Nakon porođaja i presecanja pupčane vrpce, krv se prikuplja iz dela vrpce koji je vezan za placentu. Ceo proces traje samo nekoliko minuta.
Nakon uzorkovanja, krv se šalje u specijalizovanu laboratoriju gde se proverava na prisustvo virusa i infekcija. Ako su ćelije zdrave, one se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u tečnom azotu, gde mogu ostati vitalne decenijama.
Koliko košta čuvanje matičnih ćelija?
Cene variraju u zavisnosti od zemlje i banke. U Srbiji trenutno nema banke matičnih ćelija, pa se uzorci šalju u inostranstvo (npr. Belgiju ili Holandiju). Cena za čuvanje tokom 20 godina kreće se od 1500 do 2500 evra.
Nakon isteka ugovora, roditelji mogu produžiti čuvanje uz dodatnu godišnju naknadu (oko 40 evra godišnje). Deca čiji su uzorci sačuvani kasnije mogu odlučiti da li će nastaviti čuvanje ili će ćelije pokloniti banci.
Da li postoji rok trajanja?
Matične ćelije mogu ostati funkcionalne decenijama, ali neke banke ograničavaju čuvanje na 20-25 godina, nakon čega se može produžiti uz dodatnu naknadu. Važno je proveriti uslove ugovora pre donošenja odluke.
Gde se mogu čuvati matične ćelije?
Trenutno u Srbiji nema banke matičnih ćelija, ali se planira otvaranje jedne u Beogradu. U Hrvatskoj i Švajcarskoj već postoje banke, a cene variraju (2000-2500 evra za 20 godina).
Zaključak
Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce pruža potencijalnu zaštitu u lečenju teških bolesti. Iako postupak nije jeftin, mnogi roditelji smatraju da je to investicija u zdravlju dece. Pre donošenja odluke, savetuje se detaljna rasprava sa lekarom i istraživanje usluga različitih banki.