Masline i Maslinovo Ulje - Zdravstvene Prednosti i Upotreba

Kiflica Blog 2024-06-01

Saznajte sve o zdravstvenim prednostima maslina i maslinovog ulja, kako ih koristiti u ishrani i najčešće zablude o njihovoj upotrebi.

Masline i Maslinovo Ulje - Zdravstvene Prednosti i Upotreba

Zdravstvene prednosti maslina

Redovno uživanje maslina može ojačati imunski sistem za čak 30%. Ove plodove koristimo uz razna jela - salate, pice, ili ih jednostavno jedemo samostalno za doručak. Sveže masline sadrže djelotvorne antioksidante koji su ključni za naše zdravlje.

Zanimljivo je da količina od samo 50 grama maslina dnevno može pomoći u smanjenju viška kilograma. Masnoća u maslinama pospješuje probavu, dok oleinska kiselina, koja je najzastupljenija u maslinama, pomaže u smanjenju finih bora na koži. Polifenoli u maslinama štite naše srce i krvne žile.

Kako izabrati prave masline?

Postoje različite vrste maslina - zelene, crne, braon, punjene paprikom ili sirom. Svaka osoba ima svoje preference, ali sve vrste imaju zdravstvene prednosti. Važno je da masline koje kupujete budu sveže i da ne sadrže previše soli, jer se sol često koristi u procesu konzerviranja.

Maslinovo ulje - zlato mediteranske kuhinje

Kvalitetno maslinovo ulje, posebno ekstra djevičansko, sadrži brojne ljekovite sastojke. Najbolje je koristiti hladno ceđena ulja koja nisu tehnološki obrađena. Temperatura obrade ne bi trebala prelaziti 30-60 stepeni, jer se na višim temperaturama mijenja okus i miris ulja.

Da bi sačuvalo svoje ljekovite sastojke, maslinovo ulje ne bi trebalo biti starije od 12 mjeseci i treba ga čuvati u tamnoj boci na tamnom mestu. Nikada ga ne treba zagrijavati iznad 40°C ako želimo sačuvati sve njegove hranjive vrijednosti.

Može li se maslinovo ulje koristiti za prženje?

Postoje podijeljena mišljenja o tome da li je zdravo pržiti hranu na maslinovom ulju. Neki savjetuju da se hrana prži na mlakom maslinovom ulju, dok drugi smatraju da pri povišenoj temperaturi ulje oksidira i gubi svoje ljekovite sastojke. Najbolje je koristiti maslinovo ulje za salate, umake i prelijanje gotovih jela.

Kako uključiti masline i maslinovo ulje u svakodnevnu ishranu?

Evo nekoliko savjeta za unošenje ovih zdravih namirnica u vašu ishranu:

  • Dodajte masline u salate za dodatni okus i hranjive sastojke
  • Koristite maslinovo ulje umjesto običnog ulja za prelivanje salata
  • Pokušajte maslinovo ulje na integralnom hlebu kao zdrav doručak
  • Eksperimentišite sa različitim vrstama maslina - zelenim, crnim, punjenim
  • Koristite maslinovo ulje u umacima i marinadama

Mnogi ljudi koji u početku nisu voljeli masline, kasnije su ih zavoljeli. Okusi se mogu mijenjati, pa vrijedi pokušati različite vrste i načine pripreme.

Istorija i značaj maslina

Smatra se da je maslina jedna od najstarijih namirnica koja se koristi u ljudskoj ishrani. Predanje kaže da potiče sa Kritа, a ubrzo se proširila u Egipat, Grčku, Palestinu i Malu Aziju. Spominje se u Bibliji i opisana je u delima drevne egipatske civilizacije.

Grčka mitologija kaže da je maslina nastala kada je boginja Atina u nadmetanju s Posejdnonom bacila kap vode u klisuru, iz koje je kasnije izrasla maslina. Od antičkih vremena, maslinovo drvo je osiguravalo hranu, koristilo se za ogrev i građu, a plod se koristio i za lečenje mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Česte zablude o maslinama i maslinovom ulju

Postoji nekoliko zabluda vezanih za masline i maslinovo ulje:

  1. "Masline su previše masne" - Iako sadrže masnoće, one su zdrave i pomažu u probavi
  2. "Sve masline su iste" - Postoje značajne razlike između zelenih i crnih maslina
  3. "Maslinovo ulje ne može da se koristi za kuvanje" - Može se koristiti, ali na umjerenim temperaturama
  4. "Masline su previše slane" - Postoje i manje slane varijante, a sol može da se ispere

Zaključak

Masline i maslinovo ulje predstavljaju važan deo zdrave ishrane, posebno mediteranske dijete. Bogati brojnim hranjivim sastojcima, antioksidansima i zdravim mastima, ovi proizvodi mogu značajno poboljšati naše zdravlje. Bilo da ih volite ili ne, vrijedi ih uključiti u ishranu bar u malim količinama, jer njihove prednosti daleko nadmašuju eventualne nedostatke.

Važno je izabrati kvalitetne proizvode, pravilno ih čuvati i koristiti na odgovarajući način kako bismo maksimalno iskoristili njihove zdravstvene prednosti. Probajte različite vrste i načine pripreme - možda ćete otkriti nove omiljene kombinacije!

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.