Kondilomi i HPV Virus: Uzroci, Simptomi i Saveti za Lečenje
Sve što treba da znate o kondilomima i HPV virusu: uzroci, simptomi, dijagnoza, lečenje i preventivne mere. Pročitajte iskustva i savete.
Kondilomi i HPV Virus: Sve Što Treba da Znate
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice, papilomi ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu i polno prenosivu bolest uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova bolest može biti izuzetno frustrirajuća zbog teškog lečenja i čestih recidiva. U ovom članku ćemo detaljno razmotriti uzroke, simptome, dijagnozu i mogućnosti lečenja, kao i preventivne mere.
Šta su kondilomi i kako nastaju?
Kondilomi su posledica infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Ovaj virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, anusu ili ređe na drugim delovima tela. Postoji preko 80 različitih tipova HPV virusa, od kojih većina nije opasna, ali neki tipovi (16, 18, 31 i 45) mogu dovesti do razvoja raka.
Kako se prenosi HPV virus?
HPV se prenosi seksualnim kontaktom, ali i blagim dodirom dve sluzokože. Moguće je i vertikalno prenošenje sa majke na dete tokom porođaja, što može dovesti do laringealnih papiloma kod novorođenčeta. Retko se virus može preneti i oralnim seksom, ali takvi slučajevi su izuzetno retki.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice. Kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre.
Ove tvorevine su obično mekane, izdužene, beličaste ili ružičaste boje, sa površinom koja podseća na karfiol. U početku su male, ali mogu narasti i postati voluminozne. Moguće je i sekundarno inficiranje, maceracija i krvavljenje.
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, ali ponekad je potrebno uraditi i histološka, ultrastrukturna i imunološka ispitivanja. Važno je naglasiti da virus ne može biti detektovan analizom krvi, jer celi svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.
Da li je uvek u pitanju HPV?
Neke slične promene mogu biti posledica pojačanog lučenja vaginalnog sekreta (polipoza), što nije opasno i može proći samo od sebe. Zbog toga je ključno tražiti drugo mišljenje pre nego što se započne bilo kakva terapija.
Lečenje kondiloma
Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i zahtevno. Postoji više metoda, uključujući:
- Krioterapija (tečni azot): Bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana dok bradavice nestanu.
- Laser: Efikasna metoda za unutrašnje kondilome (vaginalne i rektalne).
- Podofilotoksin (Podomin): Rastvor koji se nanosi na bradavice.
- Trihlorsirćetna kiselina i 5-fluoracil krema: Lokalni preparati za manje promene.
Nažalost, nijedna od ovih metoda ne uništava sam virus, već samo njegove manifestacije. Zbog toga su recidivi česti i terapija može trajati i do godinu dana.
Kondilomi tokom trudnoće
Kondilomi se često šire tokom trudnoće zbog smanjenog imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom čitave trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom. Ako su promene na grliću materice izražene, laserska vaporizacija se obavlja 15-20 dana pre termina porođaja.
Prevencija: HPV vakcine
U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV virusa: Cervarix i Gardasil. Ove vakcine deluju na kancerogene tipove HPV-a i sprečavaju razvoj raka grlića materice.
Ko može primiti vakcinu?
Vakcina se preporučuje devojkama i ženama uzrasta od 9 do 26 godina, a najveći efekat ima kod onih koje prethodno nisu imale genitalne infekcije. Daje se u tri doze (druga posle dva meseca, treća posle šest meseci).
Cena i dostupnost
Trenutno vakcina nije obavezna i nije na listi lekova koje finansira država. Može se kupiti u privatnim apotekama po ceni od oko 150 evra po dozi.
Zaključak
Kondilomi su neprijatna i frustrirajuća bolest, ali uz pravilnu dijagnozu i lečenje mogu se kontrolisati. Ključno je tražiti više mišljenja pre lečenja i voditi računa o preventivnim merama, uključujući vakcinaciju protiv HPV virusa.