Hemijski Piling Lica: Kompletan Vodič sa Iskustvima i Savetima

Kiflica Blog 2024-05-09

Sve što treba da znate o hemijskim pilingima: vrste, iskustva, preporuke i najčešća pitanja. Saveti za bezbedno tretiranje lica i postizanje najboljih rezultata.

Hemijski Piling Lica: Sve Što Treba Da Znate Pre Prvog Tretmana

U svetu kozmetičkih tretmana, hemijski piling zauzima posebno mesto kao jedan od najefikasnijih načina za osveženje, regeneraciju i lečenje problema kože. Međutim, postoji mnogo nedoumica i pitanja koja okružuju ovu proceduru. U ovom članku ćemo detaljno razmotriti sve aspekte hemijskog pilinga, od izbora pravog tretmana do saveta za oporavak.

Šta je hemijski piling i kako deluje?

Hemijski piling je dermatološki tretman koji koristi različite vrste kiselina da bi uklonio mrtve ćelije kože i stimulisao regeneraciju novih. Postoji nekoliko nivoa dubine pilinga:

  • Površinski (blagi) - koristi niže koncentracije voćnih kiselina
  • Srednje duboki - TCA (trihlorosirćetna kiselina) 20-35%
  • Duboki - TCA preko 35% ili fenolni piling

Kao što jedan korisnik ističe: "Bukvalno ti je odstranjen deo gornjeg epidermisa i koža ti je poput otvorene rane. Regeneriše se i nakon toga izlazi mlada koža - to je proces." Upravo ova regeneracija donosi pozitivne efekte na kožu.

Kada i zašto raditi hemijski piling?

Najbolje vreme za hemijski piling je hladniji period godine, od oktobra do marta, kako bi se izbeglo sunčanje tokom oporavka. Kao što jedna osoba savetuje: "Zato se i radi zimi, leti se ne rade nikakvi tretmani, čak ni one najblaže voćne kiseline."

Hemijski piling se preporučuje za:

  • Uklanjanje ožiljaka od akni
  • Smanjenje hiperpigmentacija i fleka
  • Poboljšanje teksture kože
  • Smanjenje vidljivosti pora
  • Anti-aging efekte

Priprema i tokom tretmana

Preporučuje se priprema kože 4-6 nedelja pre pilinga kremama sa tretinoinom ili glikolnom kiselinom. Sam tretman traje relativno kratko:

  1. Čišćenje lica
  2. Nanosenje otopine kiseline (peče nekoliko minuta)
  3. Neutralizacija (kod nekih tipova pilinga)
  4. Nanosenje smirujućih preparata

Kao što jedna osoba opisuje: "Peče kad se radi, tj. peče kako je objasnjeno. Posle pilinga onako bude neki osećaj kao da se krv slila u kožu, neko peckanje možda pola sata-sat, ali ništa strašno."

Oporavak i nega nakon pilinga

Period oporavka varira u zavisnosti od jačine pilinga:

  • Blagi: 1-3 dana
  • Srednje duboki: 7-10 dana
  • Duboki: 2-3 nedelje

Tokom oporavka koža prolazi kroz nekoliko faza:

  1. Crvenilo i oteklina (1-3 dana)
  2. Stvaranje krastica i tamnih površina (3-5 dan)
  3. Intenzivno ljuštenje (5-8 dan)
  4. Rozikasta mlada koža (7-14 dan)

Kako jedna osoba opisuje: "Prva 3-4 dana izgledaš kao porcelanska lutka, sve je zategnuto i sjajno. Onda se 3 dana intenzivno ljuštiš. 8. dan možeš među svet."

Neophodna nega tokom oporavka:

  • Često nanošenje pantenola ili cicaplasta
  • Izbegavanje sunca i korišćenje SPF 50+
  • Izbegavanje šminkanja dok traje ljuštenje
  • Blago umivanje bez trljanja

Koji piling izabrati?

Izbor pilinga zavisi od problema koje želite da rešite:

Problem Preporučeni piling
Flekice i hiperpigmentacija TCA 15-25%, PRX-T33
Ožiljci od akni TCA 35%+, smirgla+TCA, CO2 laser
Proširene pore i blage bore Glikolna kiselina, mandelinska kiselina
Duboke bore i ožiljci Fenolni piling, kombinacija TCA i dermarolera

Najčešće greške i kako ih izbeći

Na osnovu iskustava korisnika, evo najčešćih grešaka:

  1. Izlaganje suncu posle pilinga: "Molim te, nikad više kod tog kozmetičara i raspitaj se za nekog dobrog da ti pogleda lice posle ovoga. Nadam se da nisi mnogo štete napravila."
  2. Preuranjeni povratak normalnoj nezi: "Nikako na sunce i naravno da moraš da budeš kod kuće. Nemoj da guliš kožu - napravićeš haos na licu."
  3. Rad kod nekvalifikovanih terapeuta: "Hemijski pilinzi se rade samo kod dermatologa, u estetskim centrima, svakako ne u kozmetičkim salonima."
  4. Očekivanje instant rezultata: "Posle prvog ni ja nisam videla veliku promenu jer se radi sa najslabijom jačinom. Kad se uradi drugi i treći, velika je razlika."

Česta pitanja o hemijskim pilingima

1. Koliko tretmana je potrebno?

Za vidljive rezultate obično je potrebno 3-6 tretmana u razmaku od 3-4 nedelje. Kao što neko primećuje: "Za ožiljke pomaze samo jači procenat TCA ili laser, ništa drugo."

2. Da li je bolno?

Većina ljudi opisuje osećaj peckanja i pečenja koji traje nekoliko minuta. Kao što jedna osoba kaže: "Nije ništa strašno, ali peče kada kiselina počne da deluje."

3. Koliko dugo traju efekti?

Efekti mogu trajati od nekoliko meseci do godinu dana, u zavisnosti od tipa pilinga i negom kože. "Tek nakon 6 meseci počinju da se vide rezultati", primećuje jedna korisnica lasera.

4. Da li mogu svi da rade hemijski piling?

Nije preporučljiv za trudnice, osobe sa aktivnim herpesom ili određenim kožnim oboljenjima. Uvek je najbolje konsultovati dermatologa pre tretmana.

Zaključak

Hemijski piling može biti transformativan tretman za kožu, ali zahteva strpljenje, pravilnu pripremu i oporavak. Kao što jedna zadovoljna korisnica kaže: "Kad sve prođe, bićeš super. Kad radiš sledeći, ja planiram opet, a ne mogu zbog dojenja sada."

Ključ uspeha leži u izboru kvalifikovanog dermatologa, realnim očekivanjima i striktnom pridržavanju post-tretmanske nege. Sa pravim pristupom, hemijski piling može doneti izuzetne rezultate koji će vas oduševiti.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.